Capital Campaign Donors

$100,000 +

The Crozer Family
The Thomas Family

$25,000 – $49,999

Phil Pool ’76
G. Slaughter Fitz-Hugh III ’86

$10,000 – $24,999

Waller H. Horsley ’53
Douglas S. Luke, Jr. ’64
E. Polk Kellam, Jr. ’65
James Waitzman, Jr. ’68
Gilbert E. Butler Jr. ’75
Downing Mears, Jr. ’75
John Hawkins ’76
Bertram Winchester III ’76
Stockton N. Smith ’77
Schuyler M. Tilney ’78
David Webb ’82
Sarge Reynolds ’84
Bill Tyson ’84
The Blue Family

$5,000 – $9,999

Garland Flippen ’58
Clifton Inge ’58
William S. Farish III ’62
William F. Earthman ’75
French Slaughter ’77
G. Sheldon Taylor ’78
Ronald Cain Jr. ’79
C. Elis Olsson ’86
John B. Ellis, Jr. ’88
Wellford Tabor ’90
John E. Morningstar ’98
Britton Williston ’00
Peter M. Cownie ’03

$1,000 – $4,999

Noland Carter ’47
Louis Waldrop ’47
H. Hudnall Ware III ’54
F. Stuart Valentine III ’54
H. Brockman Anderson, Jr. ’55
George G. Grattan IV ’55
Reginald E. Rutledge, Jr. ’55
S. Buford Scott ’55
G. Scott Shackelford III ’55
William Dorsey ’56
Alexander Hamilton IV ’56
Charles H. Merriman III ’56
James Piper III ’56
J. Latane Ware ’56
Massie Valentine ’56
Josh Darden ’58
G. Bernard Hamilton ’59
W. John Daub ’61
John B. Syer ’61
Peter C. Toms ’61
John M. Damgard II ’62
Landon Hilliard III ’62
William O. Vann ’64
Eugene M. Bogen ’65
Samuel H. Pettway ’69
Richard G. Miller ’71
Robert Bunn ’72
Charles Frazier ’72
Mark Pirrung*
Marc A. Puntereri ’73
Jon H. Hammond ’74
Linton S. Marshall ’76
Emmett Ransone ’76
Mark Beveridge ’77
Don W. Dennard ’77
John Grenier ’78
Bill Kaye ’78
Irenee D. May, Jr. ’78
W. Bolling Izard ’79
J.D. Matheson III ’79
James N. Bell IV ’80
Ned Carter ’80
Richard F. Mulligan, Jr. ’80
Craig Slingluff, Jr. ’80
Ted Staples ’80
Peter Taylor ’80
E. Massie Valentine ’80
Thomas B. Valentine ’80
Lyons Brown III ’82
Randy Blake ’83
Barbour T. Farinholt ’84
David D. FitzGerald ’84
G. Robert Bouchard, Jr. ’85
Peter A. Caro ’86
M. Bagley Reid ’86
Thomas M. Middleton ’87
Thomas R. Osborne ’87
Halsey Wise ’87
Peter M. Page, Jr. ’88
J. Storey Charbonnet ’89
Owen Tabor ’89
Michael Damgard ’90
Frank M. Hamlin ’90
Andrew P. Kraus ’90
Daniel D. O’Neill ’90
William L. Taylor, Jr. ’92
Gary K. Wunderlich, Jr. ’92
Swayne Latham III ’94
Edward R. Parrish ’95
John Fontham ’96
Walker J. Noland ’97
Andy Stepanian ’97
Guy Mitchell III ’98
Kiff Hancock ’00
Wade Morris ’04
Raleigh Nuckols ’05
William Butler ’08
The Marsteller Family

$500 – $999

Charles Blair ’49
Claude Davenport, Jr. ’49
B. B. Munford III ’50
Nicholas G. Wilson III ’52
Robert E. Milward ’59
J. Adger Stewart II ’63
Charles H. Morse IV ’64
W. David McKinnie III ’65
Thomas R. McLeod ’66
Richard P. Sowers III ’66
Walter E. Bundy III ’69
J. Patterson Lawson, Jr. ’69
Robert P. Sayle, Jr. ’70
H. Conrad Warlick ’71
Benjamin H. Gray ’73
John A. Stalfort ’73
William T. Sherman ’76
Karl M. Waters III ’76
Ralph P. Black III ’77
Granville G. Valentine III ’77
Chris Schroder ’78
Basil M. Jones Jr. ’79
A. Scott Andrews ’80
James G. Harrison III ’80
William K. Kitchel III ’81
Michael C. Williams ’81
Henry M. Ellett ’82
James H. Unger ’82
John C. Shearer ’86
Frank F. Mountcastle III ’87
Alec W. Oppenhimer ’87
John B. Syer Jr. ’87
Turner A.M. Bredup ’88
Edward C. Eck III ’88
James Huger ’90
Daniel O’Neill ’90
Clarke S. Wallace ’90
John C. Siewers III ’95
Morgan J. Read ’99
Keny Bennett, Jr. ’00
Bradley Butler ’06
Dom M. Genest ’06

 

$250 – $499

William F. Reinhoff III ’47
Bernard W. McCray, Jr. ’56
Robinson A. Deering III ’57
C. M. Riddle ’57
Morton Boyd Jr. ’58
Henry A. Wise ’59
Jesse E. Graham ’60
William R. Forrester, Jr. ’65
Everette Doffermyre, Jr. ’70
Joseph R. Neuhaus Jr. ’70
John C. H. Hooff, Jr. ’71
John H. Mears III ’71
John S. Dryman ’74
Joseph Gilchrist ’75
Ross George ’76
Madeleine L. Downing ’77 *
Coe G. Eldredge ’79
Franklin W. Foster ’80
Mark T. Wilson ’80
James S. Seevers, Jr. ’92
Carter Siegel ’94
S. Preston Dillard ’95
Jeffrey A. Kruger ’95
Edwin H. Lewis ’96
Van Dyke Jones II ’99
Charles J. O. Wodehouse III ’99
D.G. Van Clief ’99
Bailey M. Puntereri ’01
Ben Sloan ’03
Paul Bruckman ’04
Wylie Fort Parker II ’05
Benjamin B. Tener ’11
John C. Parrott II*
Ms. Randolph D. Morgan (Friend)

$25 – $249

John R. Williams ’33
Carrington Williams, Jr. ’38
Armistead M. Williams ’48
Thomas F. Evans ’51
Russell G. Fergusson, Jr. ’51
Landon W. Garland ’51
Edward Leake ’51
William M. Meredith ’51
Frank O. Meade ’52
Robert L. Dabney, Jr. ’53
Peter Gay ’53
John T. Fisher II ’56
T.K. Woods ’56
Edwin Munson ’57
Robert Chamerlin ’58
Richard L. Stobbs ’59
Ronald M. Nash ’61
Edward F. Randolph, Jr. ’62
Daniel K. Fierson ’64
John P. Doley ’65
Ken Poates ’67
Deaderick C. Montague ’68
Richard B. Payne, Jr. ’70
Edward Hidalgo Jr. ’71
Robert F. Hine ’71
John Mitchell ’71
W. Ted Moore ’71
J. Todd Samperton ’71
Timothy C. Taylor ’71
Ross A. Woolsey III ’71
Barbour Rixey ’72
Jeffrey B. Bean ’74
Frank Goodpasture III ’74
Lang Manion Jr. ’76
Eyck Wellford ’76
Colter W. Mott ’77
Kevin B. Kelly ’78
Brant H. Henderson III ’79
John L. Holbrook ’79
Walter L. Smith ’79
David T. Hawkins ’80
Robert C. Smith ’81
Jesse T. Ellington III ’85
George B. Hamilton, Jr. ’86
Jefferson D. Hamlin, Jr. ’86
Clifton C. Inge, Jr. ’86
Guy S. Shipley ’87
Arch Wallace IV ’90
John Whittle ’90
W. Hunter Purcell ’91
Clifford M. Yonce ’91
Josephn Godsey III ’92
Stephen A. Wilt ’92
Charles P. Schutt III ’92
David Slocum ’92
Tadd Chessen ’94
E. Livingston B. Haskell ’94
David C. Grandis ’95
Carter Townsend ’95
Jason R. Mills ’96
J. Aaron Revere ’96
Sean M. Corrigan ’98
Hunter G. Louis, Jr. ’98
Edward C. Clarkson ’99
Michael Gragnani ’99
Benjamin H. Leachman ’99
Christopher Chatham ’00
David R. Ellington ’00
Michael J. McNulty IV ’00
John F. Winter III ’00
Bradford R. Aston ’01
Nathaniel T. Collier ’01
Charles E. Heard ’01
Caine O’Rear IV ’01
Elliott H. Walker ’01
Christopher E. Allison ’02
Jake Butts ’02
Howell O’Rear ’02
Malcolm Randolph, Jr. ’02
James C. Tafel ’02
Townsend D. Buckles ’03
Cater M. Brenneman ’03
James S. Leppert ’03
James B. Doswell ’04
James R. Farmer, Jr. ’04
Ben Guarnieri ’04
William W. Liles ’04
Barclay T. Macon III ’04
Justin C. Owen ’04
William Terry, Jr. ’04
William P. Walters ’04
Jay Blankenship ’05
William W. Brooke, Jr. ’05
Robert S. Gentil ’05
Temple Millsap ’05
Edward R. Turnbull ’05
Dillon Walker ’05
D. Debb Wilson ’05
Davis Boice ’06
Clarke Crenshaw ’06
Travis Farmer ’06
Calvin Ford ’06
Gibbs Fryer ’06
David Hobbs ’06
William P. Lancaster ’06
T. Barrett Lee ’06
Marshall Macon ’06
Carter McCrory ’06
Nicholas Meythaler ’06
Emmett Nelms ’06
Brock Saunders ’06
Edward R. Testerman III ’06
Jonathon R. Bernstein ’07
William Crozer ’07
Conner G. Gentil ’07
William J. Gordon ’07
Noah Greenbaum ’07
James H. Hamilton ’07
Kenneth H. Millsap ’07
Andy Paradis ’07
John C. Parrott III ’07
Andrew J. Riso ’07
Trevor J. Royce ’07
Alex Strange ’07
Jon R. Blankenship ’08
James G. Forsyth IV ’08
John Grenier ’08
Alexander C. Landin ’08
Daniel L. Latshaw ’08
Joseph F. Lawson ’08
Joseph J.C. Mark, III ’08
Martin C. McWilliams III ’08
Rishi Pahuja ’08
Elliot F. Parks ’08
Finis E. St. John V ’08
Tyler R. Alexander ’09
John W. Black ’09
Samuel R. Brown ’09
Paul Funkhouser ’09
Malone V. Hill III ’09
Henry W. Hillebrand IV ’09
Lansing Lee ’09
James J. Matthews III ’09
Joseph F. McGowin IV ’09
J. Ryan Mostrom ’09
Paul H. Saunders, Jr. ’09
Andrew R. Shiembob ’09
William Sooy ’09
Mark A. Battin ’10
Kenneth B. Botsford, Jr. ’10
David R. Howard ’10
Alexander P. Rothschild ’10
James J. Hill IV ’11
Trevor J. Houghton ’11
Andrew J. Krill ’11
Jordan E. McDaniel ’11
Clayton F. Vaughters ’12
Kelly Jo Garner (Friend)

* Parent